Categoria A si AM


Categoria AM (vezi si Categoria A)

-vehicul, cu două sau trei roţi;
-are viteza maxima prin construcţie mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h;
-este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric;
- are putere nominală continuă maximă ce nu depăşeşte 4 kW,
- masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric.
Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor

Condiţii şi documente necesare pentru înscrierea în vederea şcolarizării:

categ_a

- actul de identitate, in copie;

- permisul de conducere, in copie, dupa caz;

- certificat medical cu mentiunea "apt"; mai multe...

 

- Fisa medicala pentru conducatorii de autovehicule

- Examinarea medicală se realizează în scopul certificării stării de sănătate şi a calităţilor fizice necesare unui conducător de autovehicul.

Aceasta se realizează Clincia Tinererii din incinta Scolii de Soferi Scorpion sau în unităţi de asistenţă medicală autorizate, existente la nivelul fiecărui judeţ, care au obligaţia luării în evidenţă a solicitantului sau a conducătorului de autovehicul de către medicul de familie.

este valabila 1 an;

formularul – tip se obtine de la sediul scolii, urmand a fi completat urmatoarele rubrici:

  1. antecedente personale –se completeaza de catre medicul de familie;
  2. examene medicale – se completeaza la unitatile sanitare abilitate;
  3. concluzii – se completeaza de catre medicul sef al unitatii sanitare in care s-au efectuat examenele medicale, solicitantul fiind astfel declarat APT/INAPT de a conduce autovehicule.

Unitati sanitare autorizate - recomandate in judetul Vrancea:

  1. Clinica Tineretii din incinta Scolii Scorpion;
 

- aviz psihologic, in original;mai multe...

 

Aviz psihologic

In completarea serviciilor noastre vine si cabinetul psihologic - aflat in incinta Scolii Scorpion - autorizat pentru psihologia transporturilor, psihologia muncii, psihologie clinica si siguranta nationala.

PROGRAM DE LUCRU:
LUNI - VINERI 10:30 - 15:30

 

- cazierul judiciar, in original sau declaratie notariala pe proprie raspundere din care sa reiasa faptul ca nu a fost condamnata pentru una din infractiunile privind regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie sau furt al unui vehicul, daca nu a intervenit reabilitarea mai multe...

 

Cazierul judiciar

• se poate obtine (pe loc) de la sediile de politiile judetene (loc de nastere ori domiciliu). Acesta este valabil 6 luni de la data eliberarii si numai în scopul pentru care a fost eliberat. Pentru a solicita cazierul aveti nevoie de cartea de identitate.

PROGRAM DE LUCRU:


LUNI, MARTI, JOI, VINERI

8:00-11:00

MIERCURI

14:00-18:00

 

- vârsta: 16 ani


Înscrierea la cursuri:

se face la sediul şcolii după următorul program:

 • LUNI - VINERI: 08:00 - 18:00
 • SAMBATA: 10:00 - 13:00
 • DUMINICA: închis


Durata cursului:

Durata cursului este de minimum 2 săptămâni, timp în care se efectuează 24 ore de pregătire teoretică şi 8 ore de pregătire practică (pregatirea teoretică o precede pe cea practică). Pregatirea practică constă în învăţarea unor manevre de poligon.

Taxa de scolarizare

- taxa poate fi plătită integral sau în 2 rate (100 lei la inscriere si 500 lei la inceperea conducerii)

Obligatiile cursantului:

 • să se prezinte la orele de pregătire teoretică şi practică;
 • să posede asupra sa cartea/buletinul de identitate şi caietul cursantului;
 • să respecte programa de învăţământ şi indicaţiile profesorului de legislaţie şi instructorului auto;
 • să promoveze testele finale de absolvire a şcolii.

Dosarul de examinare:

trebuie sa contina urmatoarele documente:

 • cerere-tip –se elibereaza de catre scoala;
 • fisa de scolarizare pentru conducerea autovehiculelor –se elibereaza de catre scoala;
 • certificatul de cazier judiciar, in termenul de valabilitate;
 • copia actului de identitate valabil;
 • chitantele de plataa taxelor aferente obtinerii permisului de conducere;
 • documente care să facă dovada domiciliului sau reşedinţei în România, în cazul străinilor, ori a rezidenţei normale sau a faptului că se află la studii în România pentru o perioadă de cel puţin 6 luni, în cazul cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene sau ale Spaţiului Economic European;
 • declaraţie notarială din care să rezulte că nu mai posedă un alt permis de conducere eliberat de o autoritate străină sau că dreptul de a conduce nu a fost suspendat ori anulat –numai pentru străinii şi cetăţenii statelor membre ale Uniunii Europene sau ale Spaţiului Economic European;
 • acordul scris al părinţilor, tutorilor, curatorilor sau al persoanelor în îngrijirea ori supravegherea cărora se află candidaţii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani care solicită obţinerea permisului de conducere
 • documente care să facă dovada că se află în una dintre situaţiile prevăzute de art. 116 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă -numai pentru persoanele aflate în unul dintre cazurile prevăzute la art. 24 alin. (6) din acelaşi act normativ.

În vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru aceleasi categorii/subcategorii detinute anterior, candidatii aflati in una dintre situatiile prevazute la art. 116 alin. (1) din ordonanta de urgenta trebuie sa prezinte pentru programare la examinare documentele prevazute mai sus, precum si:

a) fisa medicala-tip;

b) copia hotararii judecatoresti de condamnare sau de revocare a pedepsei complementare a interzicerii exercitarii profesiei sau ocupatiei de conducator de vehicule, prevazuta de Codul penal, dupa caz, ramasa definitiva.

Examenul:

•consta intr-o proba teoretica si una practica

•Proba teoretica se sustine pe calculator si consta intr-un test ce cuprinde 20 de intrebari, timpul de solutionare fiind de 20 de minute. Pentru a promova examenul teoretic candidatul trebuie sa raspunda corect la 17 intrebari.
•Proba practica consta in efectuarea unor manevre in poligon intr-un anumit timp
.

Proba practica:


se realizeaza in poligon cuprinde urmatoarele manevre:

a) coborarea motocicletei de pe cric/suportul de sprijin cu motorul oprit si deplasarea acesteia pe o distanta de 5 m intr-un spatiu cu latimea de 0,5 m, fara ajutorul motorului, mergand alaturi de vehicul pana la locul de plecare;

b) mersul sinuos printre jaloane, constand in parcurgerea continua, cu ajutorul motorului, a unui traseu printre 5 jaloane;

c) executarea de opturi printre 4 jaloane, constand in efectuarea continua a 6 astfel de manevre, cate 3 manevre intr-un sens si in celalalt, cu inceperea executiei din partea stanga a ultimului jalon;

d) deplasarea in linie dreapta, constand in parcurgerea cu ajutorul motorului a unei distante de 50 m intr-un spatiu cu latimea de 0,5 m, cu bratul stang ridicat orizontal;

e) urcarea motocicletei pe cric/suportul de sprijin.

Proba practica de conducere a motocicletei in poligon este promovata de candidatii care intr-un interval de 4 minute nu au cumulat mai mult de 15 puncte de penalizare.

Candidatul este declarat respins, indiferent de numarul punctelor de penalizare acumulate sau de timpul scurs pentru efectuarea probelor, daca a cazut cu motocicleta sau nu a respectat traseul in poligon.

Articole asemanatoare :

» Categoria D

Categoria D - autovehiculul destinat transportului de persoane având mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara locului conducătorului. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă...

» Atestate profesionale

Atestate profesionaleScoala de soferi Scorpion organizează cursuri de pregătire şi atestare profesională a instructorilor de conducere auto şi a profesorilor de legislaţie rutieră.CONDITII DE PARTICIPARECONDIŢII GENERALE- vârsta: cel puţin...

» Categoria CE

Categoria CE ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul tragator din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg; Condiţii şi documente necesare pentru înscrierea în...

» Categoria C

Categoria C1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului...

» Categoria B

 Categoria B1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din...

NOTA: Acest site foloseste cookie-uri pentru a furniza servicii. Folosirea in continuare a acestui site presupune ca sunteti de acord cu utilizarea lor. Pentru mai multe informatii cititi detaliile aici.