Fisa medicala

Fisa medicala pentru conducatorii de autovehicule

 

Examinarea medicală se realizează în scopul certificării stării de sănătate şi a calităţilor fizice necesare unui conducător de autovehicul.

Aceasta se realizează Clinica Tineretii din incinta Scolii de Soferi Scorpion sau în unităţi de asistenţă medicală autorizate, existente la nivelul fiecărui judeţ, care au obligaţia luării în evidenţă a solicitantului sau a conducătorului de autovehicul de către medicul de familie.

 

  • este valabila 1 an; 
  • formularul – tip se obtine de la sediul scolii, urmand a fi completat urmatoarele rubrici:
  1. antecedente personale –se completeaza de catre medicul de familie;
  2. examene medicale – se completeaza la unitatile sanitare abilitate;
  3. concluzii – se completeaza de catre medicul sef al unitatii sanitare in care s-au efectuat examenele medicale, solicitantul fiind astfel declarat APT/INAPT de a conduce autovehicule.

 

Unitati sanitare autorizate in judetul Vrancea:

  • In incinta Scolii de Soferi Scorpion, Centrul Medical "Clinica Tineretii" (vinerea, la ora 12.00)
  • Policlinica nr. 1 Focsani, strada Comisia Centrala nr. 8
  • Spitalul Militar Focsani, strada Cezar Bolliac nr. 3-5
  • Clinica Materna Focsani, strada Ion Creangă nr. 11
  • Centrul Medical "Clinica Tineretii", strada Tineretii nr.5.


 

 

Articole asemanatoare :

» Organizarea si desfăsurarea examenului pentru obţinerea permisului de conducere

Organizarea si desfăsurarea examenului pentru obţinerea permisului de conducere   SECTIUNEA 1 Organizarea examenului pentru obţinerea permisului de conducere Art. 7 (1) La data depunerii dosarului de examinare, candidatii trebuie sa...

» Instructiuni de prim ajutor

Instructiuni de prim ajutor in accidentele de circulatie   Organizarea activitatii de acordare a primului ajutor este deosebit de importanta. Printr-o actiune ordonata, competenta si fara gesturi inutile se castiga timp pretios, element...

» Cursuri de pregatire profesionala

Cursuri de pregatire profesionala Scoala de soferi SCORPION - primul centru de pregătire profesională din domeniul transporturilor rutiere din România ORGANIZEAZĂCurs de pregătire profesională pentru:conducători auto care...

» Tarife scolarizare

Tarife scolarizare Se pot plati in 3 rate (la inscriere, la inceperea conducerii si la a 7-a sedinta)  CATEGORIATARIF(lei)A1.190 RONAM600 RONB1.390 RONC1.800 RONCE800 ROND*1.800 ROND**3.200 RONNota: taxele de examinare nu sunt incluse in tarifele...

» Examinarea

Examinarea   Examinarea se efectuează de către serviciile publice comunitare pe a căror rază de competenţă teritorială candidaţii îşi au, după caz, domiciliul, reşedinţa sau rezidenţa normală, iar în cazul cetăţenilor...

NOTA: Acest site foloseste cookie-uri pentru a furniza servicii. Folosirea in continuare a acestui site presupune ca sunteti de acord cu utilizarea lor. Pentru mai multe informatii cititi detaliile aici.