Categoria A


Categoria A

motocicletă cu sau fără ataș

Condiţii şi documente necesare pentru înscrierea în vederea şcolarizării:

- actul de identitate, in copie;

- permisul de conducere, in copie, dupa caz;

- certificat medical cu mentiunea "apt"; mai multe...

 

- Fisa medicala pentru conducatorii de autovehicule

- Examinarea medicală se realizează în scopul certificării stării de sănătate şi a calităţilor fizice necesare unui conducător de autovehicul.

Aceasta se realizează in clinica Tineretii din incinta Scolii de Soferi Scorpion sau în unităţi de asistenţă medicală autorizate, existente la nivelul fiecărui judeţ, care au obligaţia luării în evidenţă a solicitantului sau a conducătorului de autovehicul de către medicul de familie.

este valabila 1 an;

formularul – tip se obtine de la sediul scolii, urmand a fi completat urmatoarele rubrici:

  1. antecedente personale –se completeaza de catre medicul de familie;
  2. examene medicale – se completeaza la unitatile sanitare abilitate;
  3. concluzii – se completeaza de catre medicul sef al unitatii sanitare in care s-au efectuat examenele medicale, solicitantul fiind astfel declarat APT/INAPT de a conduce autovehicule.

Unitati sanitare autorizate - recomandate in judetul Vrancea:

  1. Clinica Tineretii in incinta Scolii Scorpion;
 

- aviz psihologic, in original;mai multe...

 

Aviz psihologic

In completarea serviciilor noastre vine si cabinetul psihologic - aflat in incinta Scolii Scorpion -, autorizat pentru psihologia transporturilor, psihologia muncii, psihologie clinica si siguranta nationala.

PROGRAM DE LUCRU:
LUNI-VINERI 10:30 - 15:30

 

- cazierul judiciar, in original sau declaratie notariala pe proprie raspundere din care sa reiasa faptul ca nu a fost condamnata pentru una din infractiunile privind regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie sau furt al unui vehicul, daca nu a intervenit reabilitarea mai multe...

 

Cazierul judiciar

•se poate obtine (pe loc) de la sediile de politiile judetene (loc de nastere ori domiciliu). Acesta este valabil 6 luni de la data eliberarii si numai în scopul pentru care a fost eliberat. Pentru a solicita cazierul aveti nevoie de cartea de identitate.

PROGRAM DE LUCRU:


LUNI, MARTI, JOI, VINERI

8:00-11:00

MIERCURI

14:00-18:00

 

- vârsta: 20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A

Înscrierea la cursuri:

se face la sediul şcolii după următorul program:

 • LUNI-VINERI: 08:00 - 18:00
 • SAMBATA: 10:00 - 13:00
 • DUMINICA: închis

Durata cursului:

este de minimum 5 saptamani, timp in care se efectueaza 24 ore de pregatire teoretica si 26 ore de pregatire practica (pregatirea teoretica o precede pe cea practica).

Taxa de scolarizare

taxa poate fi plătită integral sau în rate (300 lei la inscriere, 500 lei la inceperea conducerii si 390 lei la a 7-a sedinta)

Obligatiile cursantului:

• sa se prezinte la orele de pregatire teoretica si practica;
• sa posede asupra sa cartea/buletinul de identitate si caietul cursantului;
• sa respecte programa de invatamant si indicatiile profesorului de legislatie si instructorului auto;
• sa promoveze testele finale de absolvire a scolii.

Dosarul de examinare:

trebuie sa contina urmatoarele documente:
• cerere-tip – se elibereaza de catre scoala;
• fisa de scolarizare pentru conducerea autovehiculelor – se elibereaza de catre scoala;
• certificatul de cazier judiciar, in termenul de valabilitate;
• copia actului de identitate valabil;
• chitantele de plata a taxelor aferente obtinerii permisului de conducere;
• copia permisului de conducere ori a dovezii inlocuitoare cu drept de circulatie sau
• originalul permisului de conducere si traducerea legalizata a acestuia, in cazul permiselor de conducere obtinute in statele membre ale Uniunii Europene, in statele semnatare ale Conventiei asupra circulatiei rutiere, incheiata la Viena la 8 noiembrie 1968 si ratificata de Romania prin Decretul nr. 318/1980, sau in statele care au incheiate tratate cu Romania in domeniul de reglementare al prezentului ordin, daca se solicita obtinerea unor noi categorii/subcategorii;
• documente care sa faca dovada domiciliului sau resedintei in Romania, in cazul strainilor, ori a rezidentei normale sau a faptului ca se afla la studii in Romania pentru o perioada de cel putin 6 luni, in cazul cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene sau ale Spatiului Economic European;
• declaratie notariala din care sa rezulte ca nu mai poseda un alt permis de conducere eliberat de o autoritate straina sau ca dreptul de a conduce nu a fost suspendat ori anulat – numai pentru strainii si cetatenii statelor membre ale Uniunii Europene sau ale Spatiului Economic European;
• acordul scris al parintilor, tutorilor, curatorilor sau al persoanelor in ingrijirea ori supravegherea carora se afla candidatii cu varsta cuprinsa intre 16 si 18 ani care solicita obtinerea permisului de conducere pentru subcategoriile A1 si/sau B1;
• documente care sa faca dovada ca se afla in una dintre situatiile prevazute de art. 116 alin. (1) din ordonanta de urgenta - numai pentru persoanele aflate in unul dintre cazurile prevazute la art. 24 alin. (6) din acelasi act normativ.

În vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru aceleasi categorii/subcategorii detinute anterior, candidatii aflati in una dintre situatiile prevazute la art. 116 alin. (1) din ordonanta de urgenta trebuie sa prezinte pentru programare la examinare documentele prevazute mai sus, precum si:

a) fisa medicala-tip;

b) copia hotararii judecatoresti de condamnare sau de revocare a pedepsei complementare a interzicerii exercitarii profesiei sau ocupatiei de conducator de vehicule, prevazuta de Codul penal, dupa caz, ramasa definitiva.

Examenul:

•Consta intr-o proba teoretica si una practica

•Proba teoretica se sustine pe calculator si consta intr-un test ce cuprinde 20 de intrebari, timpul de solutionare fiind de 20 de minute. Pentru a promova examenul teoretic candidatul trebuie sa raspunda corect la 17 intrebari.
•Proba practica consta in efectuarea unor manevre in poligon si traseu in oras, intr-un anumit timp
.

Proba practica:


se realizeaza in poligon cuprinde urmatoarele manevre:

a) coborarea motocicletei de pe cric/suportul de sprijin cu motorul oprit si deplasarea acesteia pe o distanta de 5 m intr-un spatiu cu latimea de 0,5 m, fara ajutorul motorului, mergand alaturi de vehicul pana la locul de plecare;

b) mersul sinuos printre jaloane, constand in parcurgerea continua, cu ajutorul motorului, a unui traseu printre 5 jaloane;

c) executarea de opturi printre 4 jaloane, constand in efectuarea continua a 6 astfel de manevre, cate 3 manevre intr-un sens si in celalalt, cu inceperea executiei din partea stanga a ultimului jalon;

d) deplasarea in linie dreapta, constand in parcurgerea cu ajutorul motorului a unei distante de 50 m intr-un spatiu cu latimea de 0,5 m, cu bratul stang ridicat orizontal;

e) urcarea motocicletei pe cric/suportul de sprijin.

Proba practica de conducere a motocicletei in poligon este promovata de candidatii care intr-un interval de 4 minute nu au cumulat mai mult de 15 puncte de penalizare.

Candidatul este declarat respins, indiferent de numarul punctelor de penalizare acumulate sau de timpul scurs pentru efectuarea probelor, daca a cazut cu motocicleta sau nu a respectat traseul in poligon.

Articole asemanatoare :

» Categoria D

Categoria D - autovehiculul destinat transportului de persoane având mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara locului conducătorului. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă...

» Atestate profesionale

Atestate profesionaleScoala de Soferi Scorpion, prin Asociatia CFP Scorpion, va ofera posibilitatea de a obtine atestatul profesional pentru transport.1. CONDUCĂTORI AUTO TRANSPORT MARFĂ – CPC{showhide title="mai multe..."...

» Categoria CE

Categoria CE ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul tragator din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg; Condiţii şi documente necesare pentru înscrierea în...

» Categoria C

Categoria C1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului...

» Categoria B

Categoria B1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din...

NOTA: Acest site foloseste cookie-uri pentru a furniza servicii. Folosirea in continuare a acestui site presupune ca sunteti de acord cu utilizarea lor. Pentru mai multe informatii cititi detaliile aici.