Școala de șoferi Scorpion

Categoria BE
Categoria D
Categoriile A2

De ce sã alegi Scoala Scorpion?

Pin It

Site-ul nostru utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe site. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

Harta

Intrebari frecvente

• Care este durata de şcolarizare pentru categoria B? +

Durata medie este de 5 săptămâni, dar depinde şi de tine.

• Cate ore de pregătire practică se fac şi pe ce tip de maşină? +

Numărul minim de ore de pregătire practică este de 30. Pregătirea practică se realizează pe maşină VW.

Daca nu este suficient, atunci poţi solicita ore suplimentare.

• Ce vârstă trebuie să am ca să pot să fac şcoala de şoferi? +

Poti incepe scoala de soferi pentru:

• • categoria B daca ai 18 ani impliniti sau daca pana la implinirea acestei varste mai sunt maxim 3 luni;
    • • categoria AM: daca ai 16 ani impliniti sau daca pana la implinirea acestei varste mai sunt maxim 3 luni;
    • • categoria B; BE: daca ai 18 ani impliniti sau daca pana la implinirea acestei varste mai sunt maxim 3 luni;
    • • categoria C; CE: daca ai 21 ani impliniti sau daca pana la implinirea acestei varste mai sunt maxim 3 luni;
    • • categoria D: daca ai 24 ani impliniti sau daca pana la implinirea acestei varste mai sunt maxim 3 luni;
  • Acte necesare +

Documente necesare pentru efectuarea pregatirii in vederea obtinerii permisului de conducere:

• • actul de identitate, in copie;
    • • permisul de conducere, in copie, dupa caz;
    • • certificat medical cu mentiunea "apt";
    • • aviz psihologic cu mentiunea "apt", in original;
    • • cazierul judiciar, in original sau declaratie notariala pe proprie raspundere din care sa reiasa faptul ca nu a fost condamnata pentru una din infractiunile privind regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie sau furt al unui vehicul, daca nu a intervenit reabilitarea.

• Unde se face fisa medicala? +

Examinarea medicala se realizeaza in scopul certificarii starii de sanatate si a calitatilor fizice necesare unui conducator de autovehicul si se face in unitati de asistenta medicala autorizate, existente la nivelul fiecarui judet.

Este valabila 1 an.

• Cum se obtine cazierul judiciar? +

• • Cazierul judiciar se poate obtine de la politiile judetene;
    • • este valabil 6 luni de la data eliberarii si numai în scopul pentru care a fost eliberat;
    • • Persoana care doreste eliberarea unui certificat de cazier judiciar se va adresa organelor de politie si trebuie sa aiba asupra sa actul de identitate in original.

• Cat timp sunt valabile analizele medicale şi testul psihologic? +

Analizele medicale şi testul psihologic sunt valabile 1 an;.

• Ce cuprinde dosarul de examinare? +

Dosarul de examinare trebuie sa contina urmatoarele documente:

• • cerere-tip – se elibereaza de catre scoala;
    • • fisa de scolarizare pentru conducerea autovehiculelor – se elibereaza de catre scoala;
    • • certificatul de cazier judiciar, in termenul de valabilitate;
    • • copia actului de identitate valabil
    • • copia permisului de conducere;